Węglowodany, tłuszcze są uważane za winne przyrostu wagi. Jednak za głównego winowajcę uważany jest cukier, który jest dodawany do wielu napojów i wyrobów spożywczych. Naturalnie występuje, także w niektórych produktach, takich jak soki owocowe, miód, czy różnego rodzaju owocach na przykład bananach, czy rodzynkach.
Cukier nie tylko sprawia, że waga staje się większa, ale w dodatku jego nadmierna dawka przyczynia się bólu głowy, przeziębienia, nadmiernej senności, zapalenia zatok, czy infekcji drożdżakowej. W najgorszym wypadku, duże ilości cukru zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca, czy raka. Nadmierna dawka prowadzi również do nadaktywności co z kolei powoduje duże przemęczenie.
Przyjmując cukier do organizmu, w pewnej części jest on pożytkowany w celach energetycznych. Natomiast jego pozostała część zostaje przechowywana w postaci tłuszczu. Kiedy człowiek spożywa nadmiar cukry, zostaje on magazynowany, w rezultacie czego powstaje tkanka tłuszczowa, szczególności w okolicach bioder, na udach, tali i twarzy.