Już nie kupuję nawozów do kwiatów. Sama je przygotowuję. Gwałtowny rozkwit gwarantowany!
Każdego roku spotykam się z tą samą sztuczką marketingową: kupuję już rozwiniętą i bujnie kwitnącą petunię w kwiaciarni, przynoszę ją do domu i obserwuję, jak zanika i wysycha w ciągu około 10 dni.
I chociaż używam nawozów do petunii, nic to nie zmienia. Dlaczego?
Ponieważ tu konieczne jest zastosowanie domowych środków. Kilka kropli – a nawet mały pęd na całe lato zamieni się w prawdziwą kwiatową kulę .
Piękne petunie (białe, różowe, bogate bordowe, jaskrawoczerwone, fioletowe) ozdobią Twój balkon i klomby.
Rodzaje nawozów
Wszystkie rodzaje nawozów dla petunii można podzielić na dwie grupy: podstawowe i dodatkowe. Zacznijmy od pierwszego.
Podstawowymi są więc substancje azotowe używane w pierwszym etapie formowania roślin, zawierające fosfor ważny dla systemu korzeniowego, a także potas dla bujnego kwitnienia.
Dodatkowe nawozy dla petunii przeznaczone są do zwiększenia kiełkowania nasion, ochrony kiełków przed grzybami i poprawy stanu rośliny dzięki specjalnym suplementom witaminowym.
Kiedy nawozić petunie
Ważne : Petunia posadzona w pochmurny dzień lepiej się przyjmie. Roślina nie lubi bezpośrednich promieni słońca, zwłaszcza w okresie adaptacji do nowego podłoża. Bezpośrednio po przesadzeniu kiełków okres nawożenia jest tradycyjnie podzielony na trzy etapy.
Krok pierwszy : 5–7 dni po przesadzeniu. Używaj suplementów zawierających azot w celu zwiększenia ilości i jakości tworzonych wiązań i masy wegetatywnej. To nawożenie można powtórzyć po 10 dniach.
Etap drugi : 10 dni po zakończeniu pierwszego etapu. Do obfitego kwitnienia stosuje się azotan wapnia, który zapobiega gniciu.
Etap trzeci : 7 dni po zakończeniu drugiego etapu. Użyj nawozów zawierających fosfor, aby wzmocnić system korzeniowy.
Na każdym z powyższych etapów możesz, a nawet musisz zastosować domowe nawozy.
Pokrzywa . Całkowicie zastępuje związki zawierające azot. Zalej 0,5 kg pokrzywy 10 litrami wody. Odstaw na 1 dzień, odcedź i podlej każdą roślinę 500 ml powstałej cieczy.
Kwasek cytrynowy. To rozwiązanie zapobiega żółknięciu liści rośliny. Zalej tylko 10 g kwasku cytrynowego 10 l wody i podlej korzenie 500 ml roztworu.
Drożdże. Mogą zastąpić związki zawierające fosfor. Zalej 10 g suchych drożdży i 2 łyżki cukru 10 litrami wody. Połóż w ciepłym miejscu przez dwie godziny. 10 litrów nawozu starczy na podlanie 5 metrów kwadratowych gleby.