Jakie objawy mogą informować o zakrzepie we krwi? Na co należy zwrócić uwagę?
Zakrzepica żył znana również jako zakrzep we krwi jest chorobą zakrzepowo-zatorową, która prowadzi do niedotlenienia lub niedokrwienia lokalnych tkanek, co może skutkować nawet do nagłej śmierci osoby chorej.
Istnieje kilka rodzajów zakrzepicy żylnej, oto one:
- Zakrzepica żył głębokich.
- Zakrzepica żył powierzchniowych.
- Zatorowość płucna.
- Zakrzepica żył wątrobowych.
Zakrzepowość żylna może mieć wiele objawów, które zawsze należy skontaktować ze specjalistą, aby rozwiać nasze wątpliwości lub je potwierdzić.
Bóle kończyn
Jest to zarówno najczęstszy objaw zakrzepicy żylnej, jak i najbardziej ignorowany. Często bóle kończyn są wiązane ze zmęczeniem i przeciążeniem mięśni, więc są lekceważone i nie badane.
Jednak jest to błędem, ponieważ mogą być objawem ciężkiej choroby, np. zakrzepu. Osoby powyżej czterdziestego roku życia powinny być jeszcze bardziej uważne, jednakże nikt nie powinien ignorować tego sygnału.
Bóle w klatce piersiowej
Zazwyczaj dotyczy zatorowości płucnej, ale występuje również przy innych rodzajach zakrzepicy żylnej. Ból, który występuje podczas tej choroby często jest ostry i kłujący, więc na pierwszy rzut oka można pomylić go z zawałem.
W przypadku tego objawu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie ratunkowe.
Wymioty
Zazwyczaj towarzyszą mu silne bóle, często dolnej części brzucha. Być może zakrzep powstał w podbrzuszu co może skutkować mniejszym przepływem krwi, niewielką, ale widoczną krwią w stolcu.
Może mieć to poważne skutki, dlatego należy jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ są to bardzo niepokojące objawy, które występują nie tylko przy zakrzepicy żylnej, ale również przy wielu innych, groźnych dla naszego zdrowia i życia chorób.
Palpitacja serca
Jest to objaw dotyczący typowo zatorowości płucnej, który polega na zbyt szybkim biciu serca, bez powodów takich jak aktywność fizyczna, czy stres. Dzieje się tak, ponieważ do organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość tlenu, a przez to, serce próbuje nadrobić te braki i pompuje coraz to więcej krwi.
Obrzęki
Częste i silne obrzęki kończyn oraz opuchlizna często mogą świadczyć o zakrzepicy żylnej. Zakrzepy mogą się odrywać i przemieszczać, więc mogą uszkodzić ważne dla funkcjonowania organizmu organy.
Kaszel
Kaszel, który występuje bez szczególnej przyczyny, np. przeziębienia również jest bardzo niepokojącym objawem. Osoby niepalące oraz względnie zdrowe powinny konsultować każdy taki przypadek ze specjalistą. Wiązać się to może również z dusznościami oraz wymienionym powyżej bólem w klatce piersiowej.
Czerwone lub ciemne przebarwienia na kończynach dolnych
Może być to bardzo niebezpieczny objaw, a plamy bardzie czułe i ciepłe niż reszta skóry. Należy pamiętać, że każde plamy oraz przebarwienia występujące bez powodów trzeba skontaktować z dermatologiem, ponieważ mogą być objawem nie tylko zakrzepicy żylnej, ale również nowotworu skóry.
Duszności i tzw. zadyszka
Do objawów typu kaszel oraz przewlekły ból w klatce piersiowej może dołączyć duszność, która powoduje znaczne problemy z oddychaniem. Często nawet może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, np. wejście po schodach.
Częściowe lub całkowite oślepienie
Nie jest to bolesny objaw, jednak oślepienie choćby jednego oka może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i zmienić sposób życia. Często przy tym występują również zawroty głowy oraz problemy z równowagą.
Wiąże się to z tym, że tlen nie dociera w odpowiednich ilościach do mózgu, co powoduje uszkodzenie poszczególnym płatów mózgowych, w tym tego odpowiadającego za wzrok.
Czerwone przebarwienia i smugi na skórze
Czerwone smugi, mogące na pierwszy rzut oka przypominać egzemę przy zakrzepicy żylnej często występują wzdłuż żyły. Podobnie jak plamy mogą być lekko cieplejsze i bardziej czułe niż reszta ciała.