Oto roślina, która nie tylko pięknie wygląda, ale i oczyszcza powietrze. Poznaj przyczyny, dla których powinnaś ją mieć w domu.
Skrzydłokwiat cieszy się popularnością jako roślina doniczkowa w naszych mieszkaniach, nie tylko dekorując wnętrza swoim pięknem, ale również pełniąc użyteczne funkcje.
Jako naturalny filtr powietrza, przyczynia się do jego oczyszczania i jest znany z właściwości, które harmonizują otoczenie i wzmacniają więzi rodzinne. Jego uprawa nie jest skomplikowana, gdyż nie stawia wysokich wymagań co do pielęgnacji.
Uznaje się go za ekologiczny odkurzacz, skutecznie eliminujący z powietrza kurz, szkodliwe opary i elektrosmog. Idealnie nadaje się do umieszczenia w salonie czy biurze, a także obok urządzeń elektrycznych jak komputer czy telewizor, gdzie sprawdza się wyjątkowo dobrze.
Skrzydłokwiatowi przypisuje się również właściwości mistyczne. Wierzono, że uprawa tej rośliny przez samotną kobietę może przynieść jej szczęście miłosne. Uważa się, że roślina ta poprawia energię domową, przynosząc dobrostan i szczęście jej mieszkańcom. Potrafi również sygnalizować napięcia w rodzinie, przestając kwitnąć w czasie kłótni, co może doprowadzić do jej zasychania lub nawet śmierci. Mówiono także, że pełne zakwitanie skrzydłokwiata może zwiastować narodziny długo oczekiwanego dziecka.
Skrzydłokwiat pochodzi z ciepłych regionów Ameryki Południowej, preferuje więc temperatury w zakresie 18-25 stopni Celsjusza. Niekorzystne dla niego są niższe temperatury, które mogą negatywnie wpłynąć na jego rozwój.
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może powodować oparzenia liści, dlatego w najgorętszych godzinach dnia roślinę najlepiej jest przestawić do cienia lub osłonić. Skrzydłokwiat dobrze radzi sobie w półcieniu, chociaż zbyt mała ilość światła może wpłynąć na wielkość i kolor liści, które staną się kruche i małe. Idealne miejsce dla niego to okno skierowane na wschód.
Preferując wilgotną glebę rodem z tropikalnej dżungli, skrzydłokwiat lubi być zraszany codziennie, co zapewnia mu zdrowy wygląd liści. W okresie jesienno-zimowym roślina wchodzi w fazę spoczynku, kiedy to zaleca się ograniczenie nawożenia i podlewania.