Wszystko sprowadza się głównie do jakości jedzenia, a nie jego ograniczenia jak w przypadku większości stosowanych diet. Istotne jest, aby wypijać 2 l płynów każdego dnia.
Jeśli chodzi o posiłki to powinno ich być 5, w tym jedna porcja nie może przekraczać 215 g. Dzienne spożycie kalorii musi wynosić 2000-2500 kcal. Można pozwolić sobie na słodycze, ale nie więcej niż 2 razy na tydzień.
Najlepiej, aby stawiać na nasiona, zboża, chude mięsi, fasolę i przede wszystkim warzywa. Nie powinno się pić słodkich napojów, alkoholi i jeść wędlin oraz słonych pokarmów. Palenie jest także zabronione.
Produkty mleczne powinny stanowić 2-3 porcje każdego dnia. Mleko to idealne źródło wapnia, białka i wit. D. Dobrze jest unikać niskotłuszczowych produktów zawierających w swoim składzie większą ilość cukru.
Owoce można bez problemu włączać do diety tylko, że w drugim tygodniu. Organizm będzie wtedy znacznie lepiej funkcjonować. Zawartość soli trzeba obniżyć.
Łącznie można spożyć jej 2 łyżeczki każdego dnia. Warto postawić też na pełnoziarnisty chleb, a biały ryż zastąpić razowym.