Lekkostrawne drugie śniadania do pracy – 7 przepisów

Drugie śniadanie, czyli brunch, jest posiłkiem bardzo ważnym w codziennej diecie. Stanowi kontynuację śniadania i wzmacnia pracę mózgu, zapobiegając zmęczeniu. Słowo brunch pochodzi z języka angielskiego, składa się z dwóch wyrazów, breakfast z j. ang., śniadanie i lunch, z j. ang. lekki posiłek obiadowy. W konsekwencji drugie śniadanie jest posiłkiem będącym dopełnieniem do śniadania oraz wstępem do obiadu.

Dlaczego drugie śniadanie jest ważne w codziennej diecie?

Drugie śniadanie najlepiej zjeść około 2-3 godzin po śniadaniu, zapobiega to zbyt długiej przerwie między jednym posiłkiem a drugim, co jest bardzo niekorzystne dla układu trawiennego. Poza tym organizm ludzki nie jest w stanie kumulować przez dłuższy czas witamin i składników odżywczych dlatego ich systematyczne dostarczanie jest niezbędne. Spożywanie brunchu zwiększa produktywność pracowników i poprawia koncentrację. Brak długich przerw między posiłkami wpływa korzystnie na metabolizm, trawienie odbywa się na bieżąco, a organizm nie ma potrzeby, aby magazynować zapasy.

Drugie śniadanie powinno zawierać wszystkie niezbędne składniki jak węglowodany, tłuszcze i białko. Brak długiej przerwy między posiłkami wpływa także korzystnie na samopoczucie, odczuwanie głodu prowadzi do szybkiego zwężania i rozkurczania naczyń krwionośnych, co często jest przyczyną bólu głowy.

Glass cup with youghurt and fruit slices on white wooden table

Drugie śniadanie – jadłospis na tydzień

Spożywanie lekkostrawnego drugiego śniadania jest bardzo potrzebne do utrzymania prawidłowej masy ciała, ponieważ eliminuje odczucie głodu, które jest często przyczyną spożywania zbyt obfitego obiadu. Wiadomo, że duże posiłki spożywane rzadko stymulują do powstawania nadwagi i otyłości. Należy jedynie pamiętać, aby drugie śniadanie składało się z odpowiednich składników pokarmowych, w przeciwnym razie pogłębią się tylko problemy z nadwagą. Kiedy występują zaburzenia wchłaniania, również obowiązuje łatwostrawna dieta. Przykłady kilku lekkostrawnych drugich śniadań, które można spożywać kolejno przez 7 dni, to między innymi:

  • Chleb graham, 2 kromki posmarowane masłem, na to 2 plasterki chudej drobiowej wędliny, sałata i pomidor bez skórki.
  • Kilka biszkoptów, dojrzała gruszka obrana ze skórki.
  • Kasza manna gotowana na wodzie, która może być przybrana domowym sokiem z wiśni lub malin.
  • Naturalny jogurt o pojemności 200 ml, brzoskwinia bez skórki.
  • Bułka pszenna posmarowana masłem, kilka plasterków twarogu, sałata i ogórek obrany ze skórki.
  • Pieczone jabłko polane łyżeczką miodu.
  • 100 gram twarogu polanego łyżeczką jogurtu naturalnego i łyżeczką miodu.

Drugie śniadanie – zdrowy styl życia

Zdrowy brunch zawiera około 300, 400 kcal, jest to równowartość prawie jednej trzeciej wszystkich składników odżywczych przyjmowanych w ciągu całego dnia. Drugie śniadanie powinno być złożone ze zdrowych i nieprzetworzonych składników odżywczych. 

Osoby, które regularnie spożywają takie zdrowe posiłki, są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko wystąpienia różnych chorób, między innymi układu krążenia oraz cukrzycy. Napoje spożywane w ramach drugiego śniadania to zazwyczaj woda mineralna, herbata albo sok z warzyw lub z owoców, dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie smoothie, które zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. Drugie śniadanie najlepiej przygotować wcześniej, aby nie sięgać w pospiechu po niezdrowe produkty.

error: Treść zabezpieczona !!