Sadzenie uzupełniające sprawi, że pomidory będą rosły większe i zdrowsze bez konieczności stosowania nawozów lub oprysków.

Zamiast stosować pestycydy i nawozy sztuczne, można zapewnić roślinom pomidorów naturalną ochronę i wzmocnienie.

Ułatwiają to „roślinni przyjaciele” pomidorów. Pomogą one chronić rośliny przed szkodnikami i zapewnią im jeszcze większy wzrost. Dowiedz się więcej na temat sadzenia towarzyszącego, które daje niesamowite rezultaty podczas uprawy pomidorów i innych roślin na działce.

Co to jest sadzenie towarzyszące?

Ta metoda uprawy roślin opiera się na założeniu, że można sadzić razem różne gatunki roślin, co przynosi wzajemne korzyści. Mogą to być korzyści w postaci zwalczania szkodników, wymagań żywieniowych lub nawyków wzrostu.

Sadzenie towarzyszące może przynieść wspaniałe rezultaty.

Sadzenie towarzyszące oferuje wiele korzyści dla uprawianych w domu warzyw i owoców

  • Zmniejsza ryzyko utraty całej uprawy z powodu chorób lub ataków szkodników na pojedyncze sadzonki.
  • Polikultura, czyli różnorodność upraw, a nie sztucznie stworzone monokultury, odtwarza naturalny sposób uprawy warzyw, owoców i kwiatów.
  • Ochrona roślin wrażliwych na warunki pogodowe. Na przykład silniejsze, bardziej odporne gatunki będą chronić swoje słabsze koleżanki przed wyschnięciem lub uszkodzeniem (np. przykrywając je swoimi liśćmi).
  • Zapobieganie atakom szkodników. Najlepszym i najprostszym sposobem zapobiegania szkodom na plantacji jest sadzenie roślin pożytecznych obok tych, które są bardziej narażone na uszkodzenia przez owady.
  • Wsparcie dla owadów pożytecznych. Na przykład gatunki rosnące wśród warzyw i owoców, które wytwarzają duże ilości pyłku i nektaru, mogą przyczynić się do zwiększenia populacji pszczół.
  • Jakie rośliny będą dobrym towarzyszem dla pomidorów? Oto kilka roślin towarzyszących pomidorom, które można posadzić na własnej działce.

Nagietek

Nagietek i pomidory wymagają takich samych warunków nasłonecznienia i wilgotności gleby. Kwiaty te wytwarzają także związki chemiczne, które odstraszają mole. W pierwszej kolejności należy posadzić pomidory. Nagietki należy wysiewać w odległości około 45 cm od sadzonek pomidorów. Taka odległość umożliwia wzajemne oddziaływanie na siebie roślin i zapewnia wystarczającą ilość miejsca do wzrostu.

Bazylia

Bazylia jest wspaniałym dodatkiem do potraw z pomidorów i świetnym towarzyszem dla pracowników plantacji. Bazylia odstrasza wszystkie owady, roztocza i robaki, które mogłyby zaszkodzić pomidorom. Ma również pozytywny wpływ na jakość zbiorów.

Czosnek

Główną zaletą czosnku sadzonego razem z pomidorami jest ochrona przed mszycami. Czosnek zawiera dużą ilość siarki, której nie lubią inne szkodniki. Czosnek „lubi” seler, ziemniaki i buraki, a także sałatę, truskawki, drzewa owocowe, róże i marchew. Papryka i szparagi to dwa inne warzywa, które dobrze komponują się z pomidorami.

Jakie inne kombinacje roślin można zastosować na swojej działce?

Nasadzenia towarzyszące nie ograniczają się do uprawy pomidorów. Można również znaleźć inne kombinacje, które sprawiają, że czujemy się ze sobą swobodnie.

  • Koper można łączyć z sałatą, pomidorami, ogórkami, kalafiorem i cebulą. Nie będzie on stymulował wzrostu pomidorów ani marchwi.
  • Ogórki – warto sadzić z fasolą, szparagami i warzywami korzeniowymi (np. selerem, selerem naciowym, sałatą, cebulą i kukurydzą, a także z sałatą, cebulą, pomidorami, rzodkiewką lub groszkiem.
  • Pomidory i kukurydza dobrze rosną w towarzystwie słoneczników i kukurydzy. Nie powinny być umieszczane w pobliżu ziemniaków i szałwii.
  • Fasola – ma pozytywny wpływ na marchew.
  • Burak jest doskonałym towarzyszem czosnku, ziemniaków, a nawet mięty.
  • Morele i jabłka dobrze się czują w towarzystwie nagietków, czosnku i innych ziół.

error: Treść zabezpieczona !!